Mniszek lekarski – właściwości i zastosowanie (+ przepis)

Mniszek lekarski – właściwości i zastosowanie (+ przepis)

Mniszek lekarski lub inaczej mniszek pospolity (Taraxacum officinale) jest potocznie, także zwany „dmuchawcem” lub błędnie, trującym „mleczem”. Obszar występowania mniszka pospolitego, obejmuje praktycznie całą Europę, północno-zachodnią Afrykę, oraz Azję wschodnią, środkową i zachodnią. Mniszek pospolity, staje się zapomnianą rośliną, która posiada wiele właściwości leczniczych, wspomagających nasz organizm i zapobiegających różnym dolegliwością. Świeże liście mniszka mogą być spożywane, zarówno na surowo jak i gotowane. Można dodawać je do soków, zup, a także przyrządzić z nich sałatkę.

Właściwości mniszka lekarskiego

Dzięki zawartym w nim związków gorczycowych spożywanie rośliny zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, wspomagając trawienie pokarmów. Wyciągi i soki z korzenia, wspomagają pracę wątroby i zwiększają ilość wytwarzanej żółci. Podobne działanie, mają także kwiaty mniszka lekarskiego.

Mniszkowi, przypisuje się także, wspomaganie w początkowych stadiach cukrzycy, gdyż ma działanie obniżające poziom glukozy we krwi. Badania także wskazały, na oddziaływanie na niektóre z nowotworów.

Mniszek a nowotwory

Przeprowadzone badania wskazały, iż niektóre składniki zawarte w mniszku lekarskim, mogą mieć działania przeciwnowotworowe. W przypadku raka sutka i prostaty potwierdzono hamowanie wzrostu komórek nowotworowych. Przeprowadzono także badania w przypadku raka wątrobo-komórkowego, które pokazują, iż mechanizm cytotoksyczności wywołany przez Taraxacum officinale, jest związany z podniesieniem poziomu cytokin, czynnika martwicy nowotworu i interleukiny.

Zastosowanie w medycynie naturalnej

– przy zapaleniach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.
– przy początkowym stadiach cukrzycy.
– przy przewlekłych zapaleniach pęcherza moczowego, lub przewodów moczowych i kamicy moczowej.
– przy obrzękach i niewydolności nerek.
– przy problemach wątrobowych i trawiennych (np. wirusowe zapalenie wątroby).
– w schorzeniach dróg żółciowych i kamicy żółciowej.

Przepis na sałatkę z mniszka lekarskiego, na oczyszczenie wątroby

1 garść świeżych liści i kwiatów mniszka
2-3 liście sałaty
1 jajko na twardo
1 łyżka oliwy
1/2 łyżeczki soku z cytryny
Sałatę i mniszek wypłucz i osusz. Porwij i przełóż do salaterki. Dodaj posiekaną cebulkę, szczypiorek i jajko.
Przygotuj sos: wymieszaj oliwę z przyprawami i octem lub sokiem z cytryny. Polej nim sałatę i jedz w sezonie 1-2 razy w tygodniu.

Przeciwwskazania

Każdy surowiec roślinny, może wejść w interakcję z lekami. Więc jeżeli zażywasz jakieś leki, zanim skorzystasz ze stosowania mniszka, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie mniszka nie jest zalecane w przypadku niedrożności dróg żółciowych, ropniaka pęcherzyka żółciowego i u osób wrażliwych na substancję gorczycowe.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *